Bibliofile w czasach pandemii

 


Trwający od połowy marca okres pandemii okazuje się niezwykle trudnym dla naszej niewielkiej grupy miłośników książek.

Z powodu zagrożenia zdrowia, organizowanie cyklicznych spotkań bibliofilskich stało się niemożliwe. Na dodatek zdecydowana większość naszych komilitonów to osoby z grupy podwyższonego ryzyka. Powodów do niepewności zatem nam nie brakuje.

Nadzieja, że po wakacjach wznowimy działalność też okazała się płonna. Zdaniem epidemiologów na jesieni może dojść do nawrotu epidemii. Zapadła już decyzja, że zajęcia ze studentami na UMK w semestrze zimowym będą się odbywały zdalnie. Sala w Bibliotece Głównej UMK, w której odbywały się nasze spotkania jest cały czas niedostępna.

Z żalem i przykrością musimy zaakceptować te wszystkie przeszkody i pogodzić się z faktem, że bibliofilskie pasje będziemy musieli realizować w domowych zaciszach.

Pozostajemy z nadzieją, że pokonamy te trudności i nadejdzie wreszcie czas na radosne spotkanie bez groźby ze strony koronawirusa.

Elżbieta Wykrzykowska

 

Aktualności Towarzystwa Bibliofilów

 


  • Ostatnie czasy nie sprzyjają osobistym relacjom pomiędzy bibliofilami. Niemniej ich aktywność publicystyczna i wystawiennicza nie zanikła całkowicie. Nasz komiliton Aleksander Kotlewski opublikował na łamach toruńskich „Nowości” z 19 lutego 2020 r. artykuł o niezwykle zasłużonej  nie tylko dla toruńskiej kultury Oficynie Drukarskiej. Szczególnie podkreślił w nim rolę Zygfryda Gardzielewskiego, który był założycielem Oficyny, jej kierownikiem i twórcą najpiękniejszych publikacji. Zygfryd Gardzielewski był członkiem honorowym naszego towarzystwa oraz Kawalerem Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem.
  • Dla tych z Państwa, którzy nie mieli dotąd okazji by zapoznać się z artykułem Aleksandra Kotlewskiego podajemy link do artykułu w „Nowościach”.
  • Z kolei Wojciech Jakubowski (także członek honorowy naszego towarzystwa i Kawaler Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem) zdążył, tuż przed ogłoszeniem pandemii, otworzyć w Płocku wystawę swoich ekslibrisów. W pięknej scenerii Muzeum Żydów Mazowieckich zaprezentowana została część kolekcji ekslibrisów Wojciecha Jakubowskiego. Gromadzone one są od wielu już lat przez Muzeum Mazowieckie. Lokalne media zamieściły z tej okazji liczne relacje oraz teksty omawiające historię, rolę i współczesne dzieje księgoznaków. Poniżej kilka ilustracji związanych z tym wydarzeniem:

 

  • W marcu otrzymaliśmy piękne zaproszenie z Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki na wieczór poświęcony fotograficznej i typograficznej twórczości Janiny i Zygfryda Gardzielewskich. W tym przypadku koronawirus okazał się bezlitosny i zaplanowane na 18 marca spotkanie zostało odwołane. Wierzymy, że nasi przyjaciele z Łodzi znajdą w kalendarzu inny, bezpieczny już termin na omówienie dokonań bibliofilskiego małżeństwa z Torunia.

 

Opracowała Elżbieta Wykrzykowska

 

450. rocznica pierwszego druku toruńskiego

 


 

30 listopada (sobota) 2019 r. w Książnicy Kopernikańskiej w godz. 11.00–14.00 odbędzie się festyn drukarski dla uczczenia 450. rocznicy pierwszego druku toruńskiego z 1569 r. W trakcie pikniku zajęcia edukacyjne i wykłady. Uczestnicy otrzymają pamiątkowy folder o drukarstwie w Toruniu.

Program pikniku

1. Zajęcia edukacyjne:

  • 11.00: Od skryptora do introligatora. Prezentujemy bogato zdobione wydawnictwa faksymilowe średniowiecznych rękopisów oraz starych druków. Zapoznajemy z najdawniejszą historią książki.
  • 12.00: Wynalazek Gutenberga i pierwsze książki drukowane. Prezentujemy faksymile Biblii Gutenberga, omawiamy metodę drukowania z wykorzystaniem ruchomych czcionek.
  • 13.00: O toruńskich drukach słów kilka. Omawiamy sztukę drukarską w Toruniu – jakie czynniki wpłynęły na jej rozwój, jakie książki drukowano, kto zlecał druk książek, z którego roku pochodzi najstarszy druk. Prezentujemy wydania faksymilowe druków toruńskich.

2. Wykłady:

  • 11.30: prof. Iwona Imańska, Erazm Gliczner a początki sztuki drukarskiej w Toruniu. Pierwszy druk toruński z 1569.
  • 12.30: dr Katarzyna Tomkowiak, Rodzina Buszczyńskich - zasłużeni toruńscy drukarze.
  • 13.30: dr Dariusz Subocz, Drukarstwo w walce o niepodległość. Opowieść o solidarnościowej toruńskiej drukarni i drukach w niej tłoczonych.

3. 11.00–14.00: warsztaty interaktywne przy maszynie drukarskiej z wykorzystaniem eksponatów z Muzeum Grębocinie w historycznych pomieszczeniach, w których działała Oficyna Książnicy Miejskiej Zygfryda Gardzielewskiego, m.in. możliwość wydrukowania z matrycy podobizny J. Piłsudskiego i napisów charakterystycznych dla druków solidarnościowych.

4. 11.00–14.00: Koło Fortuny i inne zabawy z nagrodami dla najmłodszych i nie tylko.

 

Organizatorzy: Towarzystwo Miłośników Torunia, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, Książnica Kopernikańska w Toruniu.

Rodzinny Piknik Drukarski dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

 

Więcej

 

Zebranie Towarzystwa Bibliofilów w listopadzie 2019 r.

 


Zarząd Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu

serdecznie zaprasza na prelekcję

dr Katarzyny Tomkowiak

Biblioteki w Toruniu i Podgórzu w latach 1920–1939 (Toruń 2019)
– tym razem w gronie bibliofilskim

26 listopada (wtorek) godz. 17.00 w sali 300

Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, ul. Gagarina 13.

 

 
Więcej artykułów…