Rocznica śmierci Janiny Huppenthal

 

15 czerwca o godz. 12.00 dyrekcja i pracownicy Książnicy, członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu – złożą kwiaty na jej grobie, który znajduje się na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego

 

18 czerwca o godz. 11.00 w holu Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu uczcimy pamięć Janiny Huppenthal (1928–2013), zostanie uroczyście otwarta okolicznościowa ekspozycja Jej poświęcona.

 

15 czerwca mija piąta rocznica śmierci Janiny Huppenthal (1928–2013)

 

 

Pracowała w toruńskiej Książnicy prawie czterdzieści lat. Absolwentka toruńskiej polonistyki, kierowała Ośrodkiem Informacyjno-Bibliograficznym, a później Działem Udostępniania, by od 1975 r. zostać wicedyrektorem już Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Książnicy Miejskiej w Toruniu.

Przygotowywała dla przyjaciół piękne zakładki. Lubiła poezje Gałczyńskiego (Zaczarowaną dorożkę) i Tuwima (podobnie jak dyrektor Alojzy Tujakowski – oczarował ją Piotr Płaksin), Wierzyńskiego i Poświatowskiej, z prozy teksty Parandowskiego, Waldorfa.

Chętnie obdarowywała wedlowskim ptasim mleczkiem, (często prelegentów na spotkaniach bibliofilskich, właśnie pudełeczkiem tych czekoladek! i zakładką własnoręcznie wykonaną).

Była i została Pierwszą Damą Książnicy. Znakomitym bibliotekarzem i bibliografem z upodobania (m.in. współtworzyła Bibliografię polską XIX w. i Bibliografię polska za lata 1901–1939).

W środowisku ludzi książki, była uznanym bibliofilem – długoletnim prezesem Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu (członkiem TBL od 1976). Pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii TBL. To za te Toruńskie Ksiąg Miłowanie komilitoni z Lublina uhonorowali ją w 2004 r. Orderem Białego Kruka ze Słonecznikiem. W pracy bibliofilskiej wsparciem był dla niej red. Stanisław Frankowski, ale i przez nią wprowadzony do bibliofilskiej braci Olek Kotlewski. Była autorem i red. ponad trzydziestu toruńskich druków bibliofilskich. Ostatnim była Bibliografia wydawnictw Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu 1927–2011, która ukazała się w 2012 r. Z pasją kolekcjonowała literaturę piękną, druki o książce, czy ilustrowane pięknie woluminy. Udało jej się także zgromadzić kolekcję pod 500 programów teatralnych naszej toruńskiej sceny.

Jej ekslibrysy wykonali Zygfryd Gardzielewski, Wojciech Jakubowski (wyjątkowo piękny miedzioryt), Zbigniew Jóźwik z Lublina, Teresa Myszkowska z Warszawy (2 ekslibrysy), Anna Churska (1 samodzielny i 1 wspólny z Aleksandrem Kotlewskim).

Czasy w których działała to epoka druku i jej pięknodruczków, które współtworzyła z czarodziejem typografii Zygfrydem Gardzielewskim – szefem oficyny w Książnicy. To one pozostaną – po jej królewskim okresie pracy w TBL. Są ponadczasowe.

Pozostanie jednak coś jeszcze, coś więcej – coś trudnego do zapisania, ulotny czar uśmiechu zza kart książek, pięknych druków, które gdyby nie Jej pasja, nie wiem czy by powstały w Toruniu?

 

Katarzyna Tomkowiak

 

Książnica zaprasza na imprezy w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki 2018

 

20 kwietnia godz. 18.00

Wieczór Toruński: wykład prof. dr hab. Iwony Imańskiej Dla szkoły i miasta. O bibliotece Gimnazjum Akademickiego słów kilka (impreza Książnicy Kopernikańskiej i Towarzystwa Miłośników Torunia).

 

Wystawa Skarby Biblioteki Gimnazjum Akademickiego w Toruniu wyłącznie oryginały! – wystawa ułożona będzie przed wykładem, a po wykładzie ok. 19 będzie oprowadzenie (potem zwinięta – w sobotę zwiedzanie tylko dla grupy Stowarzyszenia na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce)

22 kwietnia zwiedzanie wystawy Skarby Biblioteki Gimnazjum Akademickiego w Toruniu dla każdego w trzech grupach o godz. 16.00, 17.00 oraz 18.00.

Więcej na stronie Książnicy

Serdecznie zapraszamy!

 

O Heweliuszu w Książnicy Kopernikańskiej

W czwartek, 22 marca, Książnica Kopernikańska zaprasza na kolejne spotkanie przygotowane wspólnie z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii. Gościem będzie toruński astronom prof. Andrzej Strobel, który przedstawi prelekcję Jan Heweliusz – Początki uświadamiania fizyczności Wszechświata.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8. Początek  o godz. 18.00.  Wstęp bezpłatny.

Prof. Andrzej Strobel ukończył astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Od roku 1965 aż do emerytury pracował w Instytucie Astronomii i Centrum Astronomii UMK. Zajmował się m.in. klasyfikacją widmową gwiazd, własnościami gromad otwartych, gwiazdami nowymi i supernowymi.

ↈ ↈ ↈ ↈ ↈ ↈ ↈ ↈ ↈ ↈ ↈ ↈ ↈ ↈ

Po prelekcji prof. Strobla Książnica Kopernikańska zaprasza na prezentację oryginału (bez gabloty) dzieła z Biblioteki Gimnazjum Toruńskiego:

Heweliusz, Machinae Coelestis Pars Prior (Instrumentarium astronomiczne część pierwsza...) Gdańsk 1673 ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej.

Pokaz dla zainteresowanych (po wykładzie i zamknięciu drzwi Książnicy) przypuszczalnie po 19.00-tej.

 
Więcej artykułów…