O Podgórzu w Książnicy Kopernikańskiej – 23 stycznia 2018 r. godz. 17.00

 


Książnica Kopernikańska serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie poświęcone Podgórzowi

We wtorek, 23 stycznia, w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 odbędzie się promocja pracy zbiorowej 460 lat Podgórza 1555–2015 wydanej przez ToMiTo w 2017 r. Początek o godz. 17. Wstęp jest bezpłatny.

Promowane publikacja to zbiór artykułów opisujących dzieje lewobrzeżnej części Torunia. Książkę otwiera wstęp prof. Krzysztofa Mikulskiego z Towarzystwa Miłośników Torunia. W pracy znajdziemy także m.in. listę ofiar eksplozji z 24 stycznia 1945 r., artykuły opisujące pradzieje Podgórza czy tekst o dziejach Bractwa Kurkowego w Podgórzu.


Promocji towarzyszy wystawa zatytułowana: Dedykacje książkowe Tadeusza Zakrzewskiego (1922–-2014) ze zbiorów żony –- Anny Zakrzewskiej – niegdyś bibliotekarki Książnicy Miejskiej w Toruniu

 

Tadeusz Zakrzewski był jednym z najznamienitszych synów ziemi podgórskiej, miłośnikiem i znawcą dziejów Torunia i Podgórza, wieloletnim i aktywnym członkiem ToMiTo (m.in. red. Rocznika Toruńskiego w. l. 1975–1994); bibliofilem – członkiem i prezesem (1972–1990) Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu; długoletnim dyrektorem biura Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Na wystawie wyeksponowano m.in. wpisy od zaprzyjaźnionych z Nim profesorów UMK: m.in. Konrada Górskiego czy Romana Stanisława Ingardena (syna filozofa Romana Witolda Ingardena). Ale także od odwiedzającego miasto Kopernika noblisty Czesława Miłosza, Karla Dedeciusa (kierującego Niemieckim Instytutem Kultury Polskiej), a także bibliofila związanego z Toruniem.

Nie zabrakło dedykacji od grona przyjaciół, z którymi T. Zakrzewski spotykał się i działał w ToMiTo oraz w TBL. Na wystawie zaprezentowano także prestiżowe bibliofilskie trofeum „Order Białego Kruka ze Słonecznikiem”, przyznany T. Zakrzewskiemu w 1994 r. przez Lubelskie Towarzystwo Miłośników Książki. Prezentowane materiały to oryginały!


Więcej na stronie Książnicy Kopernikańskiej

 

Życzenia Świąteczne

 

Wokół "Gazety Toruńskiej” (1867–1921)

 

Towarzystwo Miłośników Torunia i Książnica Kopernikańska zapraszają na kolejny
Wieczór Toruński:

Wokół ,,Gazety Toruńskiej" (1867-1921)

spotkanie z okazji 150-lecia pierwszego polskiego dziennika na Pomorzu z udziałem prof. dr hab. Szczepana Wierzchosławskiego i dr Tomasza Krzemińskiego z Instytutu Historii PAN.

 

14 XII (czwartek) godz. 18.00

Książnica Kopernikańska w Toruniu

 

Akcja charytatywna Książnicy Kopernikańskiej

 

W dniu 16 grudnia w godz. 16.00–19.00 Książnica Kopernikańska organizuje akcję wspierającą bibliotekarkę Annę Połeć, od lat walczącą z rakiem.

W ramach spotkania planowana jest:

  • aukcja obrazów, voucherów na różne imprezy (do kina, teatru, planetarium) oraz atrakcyjnych upominków z autografami znanych osób,
  • przedświąteczny kiermasz ozdób i dekoracji choinkowych,
  • koncert Grupy n Obrotów, zespołów Agregandado i DTKF Schanty,
  • zwiedzanie magazynów bibliotecznych i pokaz Biblii Gutenberga!

I wiele innych atrakcji….

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w imprezie i wsparcia chorej koleżanki.

Więcej informacji Rodzina Rodzinie. Pomóżmy Ani Połeć

 

 

 
Więcej artykułów…