Wieczór bibliofilski: Toruńskie Ksiąg Miłowanie

5. rocznica śmierci Janiny Huppenthal (1928–2013)

„Kto miłuje księgi, nie miewa tęskności…”


We wtorek,13 listopada, zapraszamy na spotkanie poświęcone Janinie Huppenthal.
W Książnicy Kopernikańskiej pracowała prawie 40 lat. W latach 1994–2013 była prezesem toruńskiego Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela. To za „toruńskie ksiąg miłowanie” komilitoni z Lublina uhonorowali ją Orderem Białego Kruka ze Słonecznikiem. Również bibliofile z Poznania i bibliotekarze z Wielkopolski cenili ją szczególnie, a ona lubiła z nimi współpracować. W pracy bibliofilskiej wsparciem był dla niej red. Stanisław Frankowski, a także wprowadzony przez nią do bibliofilskiej braci Aleksander Kotlewski.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8.
Początek o godz. 17. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.


 

Rocznica śmierci Janiny Huppenthal

 

15 czerwca o godz. 12.00 dyrekcja i pracownicy Książnicy, członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu – złożą kwiaty na jej grobie, który znajduje się na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego

 

18 czerwca o godz. 11.00 w holu Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu uczcimy pamięć Janiny Huppenthal (1928–2013), zostanie uroczyście otwarta okolicznościowa ekspozycja Jej poświęcona.

 

15 czerwca mija piąta rocznica śmierci Janiny Huppenthal (1928–2013)

 

 

Pracowała w toruńskiej Książnicy prawie czterdzieści lat. Absolwentka toruńskiej polonistyki, kierowała Ośrodkiem Informacyjno-Bibliograficznym, a później Działem Udostępniania, by od 1975 r. zostać wicedyrektorem już Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Książnicy Miejskiej w Toruniu.

Przygotowywała dla przyjaciół piękne zakładki. Lubiła poezje Gałczyńskiego (Zaczarowaną dorożkę) i Tuwima (podobnie jak dyrektor Alojzy Tujakowski – oczarował ją Piotr Płaksin), Wierzyńskiego i Poświatowskiej, z prozy teksty Parandowskiego, Waldorfa.

Chętnie obdarowywała wedlowskim ptasim mleczkiem, (często prelegentów na spotkaniach bibliofilskich, właśnie pudełeczkiem tych czekoladek! i zakładką własnoręcznie wykonaną).

Była i została Pierwszą Damą Książnicy. Znakomitym bibliotekarzem i bibliografem z upodobania (m.in. współtworzyła Bibliografię polską XIX w. i Bibliografię polska za lata 1901–1939).

W środowisku ludzi książki, była uznanym bibliofilem – długoletnim prezesem Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu (członkiem TBL od 1976). Pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii TBL. To za te Toruńskie Ksiąg Miłowanie komilitoni z Lublina uhonorowali ją w 2004 r. Orderem Białego Kruka ze Słonecznikiem. W pracy bibliofilskiej wsparciem był dla niej red. Stanisław Frankowski, ale i przez nią wprowadzony do bibliofilskiej braci Olek Kotlewski. Była autorem i red. ponad trzydziestu toruńskich druków bibliofilskich. Ostatnim była Bibliografia wydawnictw Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu 1927–2011, która ukazała się w 2012 r. Z pasją kolekcjonowała literaturę piękną, druki o książce, czy ilustrowane pięknie woluminy. Udało jej się także zgromadzić kolekcję pod 500 programów teatralnych naszej toruńskiej sceny.

Jej ekslibrysy wykonali Zygfryd Gardzielewski, Wojciech Jakubowski (wyjątkowo piękny miedzioryt), Zbigniew Jóźwik z Lublina, Teresa Myszkowska z Warszawy (2 ekslibrysy), Anna Churska (1 samodzielny i 1 wspólny z Aleksandrem Kotlewskim).

Czasy w których działała to epoka druku i jej pięknodruczków, które współtworzyła z czarodziejem typografii Zygfrydem Gardzielewskim – szefem oficyny w Książnicy. To one pozostaną – po jej królewskim okresie pracy w TBL. Są ponadczasowe.

Pozostanie jednak coś jeszcze, coś więcej – coś trudnego do zapisania, ulotny czar uśmiechu zza kart książek, pięknych druków, które gdyby nie Jej pasja, nie wiem czy by powstały w Toruniu?

 

Katarzyna Tomkowiak

 

Książnica zaprasza na imprezy w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki 2018

 

20 kwietnia godz. 18.00

Wieczór Toruński: wykład prof. dr hab. Iwony Imańskiej Dla szkoły i miasta. O bibliotece Gimnazjum Akademickiego słów kilka (impreza Książnicy Kopernikańskiej i Towarzystwa Miłośników Torunia).

 

Wystawa Skarby Biblioteki Gimnazjum Akademickiego w Toruniu wyłącznie oryginały! – wystawa ułożona będzie przed wykładem, a po wykładzie ok. 19 będzie oprowadzenie (potem zwinięta – w sobotę zwiedzanie tylko dla grupy Stowarzyszenia na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce)

22 kwietnia zwiedzanie wystawy Skarby Biblioteki Gimnazjum Akademickiego w Toruniu dla każdego w trzech grupach o godz. 16.00, 17.00 oraz 18.00.

Więcej na stronie Książnicy

Serdecznie zapraszamy!

 
Więcej artykułów…