Ad multos annos!

 

 


 

30 stycznia 2024 roku setne urodziny obchodziła nasza komilitonka dr Karola Ciesielska.

Urodziła się w Rożnie koło Aleksandrowa Kujawskiego, ale jeszcze przed II wojną światową zamieszkała wraz z rodziną w Toruniu.

W roku 1952 ukończyła historię na UMK, a w roku 1970 obroniła pracę doktorską. Całe życie zawodowe związała z toruńskim archiwum państwowym. Pracowała także na Wydziale Historycznym UMK. Jej zainteresowania historyczne obejmowały przede wszystkim Toruń i najbliższy region. Opublikowała wiele monografii i artykułów o historii Torunia (w tym Podgórza, który w badaniach historycznych był niedoceniany). Wiele starań poświęciła na ustalenie listy ofiar wybuchu w dniu 24 stycznia 1945 r. na Podgórzu.

Przez wiele lat pełniła funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Torunia.

Dopóki zdrowie i siły na to pozwalały, aktywnie uczestniczyła w zebraniach Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela.

Z okazji urodzin życzymy Jubilatce dużo zdrowia.

Elżbieta Wyrzykowska

 

110. rocznica urodzin Zygfryda Gardzielewskiego


21 stycznia 2024 minęła 110. rocznica urodzin Zygfryda Gardzielewskiego. Był on wybitnym artystą książki – typografem, który całe swoje życie związał z Toruniem. Od 1945 roku był członkiem naszego Towarzystwa. W roku 1983 Lubelskie Towarzystwo Miłośników Książki w uznaniu jego wybitnej w skali kraju działalności bibliofilskiej nadało mu Order Białego Kruka ze Słonecznikiem (Signum Albi Corvi cum Heliantho). Honorowe członkostwo macierzystego towarzystwa nadaliśmy mu w roku 1990.

 

Największym i niezapomnianym dziełem Zygfryda Gardzielewskiego jest Antykwa Toruńska, którą zaprojektował w roku 1956, a pierwszy druk został złożony ręcznie w roku 1958. Czcionka została odlana po raz pierwszy w roku 1960 w Odlewni Czcionek Grafmasz w Warszawie, a obecnie dostępna jest także w postaci fontu komputerowego.

Sławę wśród miłośników książek przyniosły Zygfrydowi Gardzielewskiemu opracowane graficznie przez niego książki i katalogi. Ich lista zawiera niemal 700 pozycji. Stworzył kilkadziesiąt plakatów i niezliczoną liczbę druków okolicznościowych.

O wiele mniej znane są ekslibrisy wykonane przez Zygfryda Gardzielewskiego. Dlatego dobrze się stało, że nasz komiliton Aleksander Kotlewski podjął się trudu ich zebrania i opracowania. Pod koniec 2023 roku ukazała się nakładem autora, ale pod auspicjami Towarzystwa Bibliofilów im. Joachima Lelewela w Toruniu publikacja: „O ekslibrisach Zygfryda Gardzielewskiego”. Aleksandrowi Kotlewskiemu udało się dotrzeć do 16 ekslibrisów. 13 z nich zostało wykonanych dla osób fizycznych (w tym dla członków rodziny Zygfryda Gardzielewskiego), a 3 dla instytucji (Książnica Miejska w Toruniu, Dom Książki w Bydgoszczy, Towarzystwo Naukowe w Toruniu). Autor prezentuje reprodukcje ekslibrisów i przybliża sylwetki wszystkich tych osób, dla których zostały one stworzone.

Prawdopodobnie Zygfryd Gardzielewski wykonał około 25 ekslibrisów. Miejmy nadzieję, że ta najnowsza publikacja (A. Kotlewski pisze, że jest to zarazem jego ostatni druk i że jego przygoda z drukarstwem artystycznym jest zakończona) popularyzująca piękne ekslibrisy będzie szansą na odnalezienie tych, do których Aleksandrowi Kotlewskiemu nie udało dotrzeć.

 

Elżbieta Wyrzykowska

 


 

100-lecie Książnicy Kopernikańskiej

 


 

4 grudnia Zofia Huppenthal-wiceprezes naszego Towarzystwa uczestniczyła w uroczystych obchodach 100-lecia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Jubilaci otrzymali od nas list gratulacyjny, a wiceprezes wpisała się w naszym imieniu do księgi jubileuszowej.

W podziękowaniu za długie lata współpracy otrzymaliśmy piękny medal upamiętniający stulecie Książnicy Kopernikańskiej. Medal jest wyjątkowy w swej formie: metalowy krążek z motywami kopernikańskimi chroniony jest w równie pięknym drewnianym etui z rocznicowym logotypem Książnicy.

Bibliotece-Jubilatce dziękujemy za zaproszenie na uroczystości i pamiątkowy medal. Jeszcze raz życzymy wielu sukcesów oraz pomyślnej realizacji ambitnych planów i zamierzeń.

 

„Kopernik i piernik” – Toruńskie Spotkanie Kopernikańskie

 


Towarzystwo Miłośników Torunia zaprasza na kolejne Toruńskie Spotkanie Kopernikańskie pod hasłem „Kopernik i piernik”, które odbędzie się w Muzeum Toruńskiego Piernika w dniu imienin Mikołaja Kopernika, 6 grudnia 2023 roku o godzinie 17.00.
Co wspólnego ma Kopernik z piernikiem? Właśnie o tym będziemy rozmawiać z kustoszem Muzeum Toruńskiego Piernika – Małgorzatą Mikulską-Wernerowicz. Przede wszystkim sprawdzimy, czy astronom w młodości mógł się zajadać piernikowymi ciastkami oraz jak mogły one wówczas smakować i wyglądać. Dużo uwagi poświęcimy również obecności wątków kopernikańskich na piernikowych opakowaniach, reklamach i formach piernikarskich z kolekcji toruńskiego Muzeum. Na niektórych z nich postać Kopernika zagościła już w XIX wieku! Spotkaniu, które poprowadzi Michał Targowski z Towarzystwa Miłośników Torunia, towarzyszyć będzie prezentacja wybranych eksponatów związanych z omawianą tematyką.
Wstęp wolny!
Wydarzenie organizowane jest dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Organizatorzy: Towarzystwo Miłośników Torunia oraz Muzeum Toruńskiego Piernika – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.

 

 

 
Więcej artykułów…