Aktualności Towarzystwa Bibliofilów

 


  • Ostatnie czasy nie sprzyjają osobistym relacjom pomiędzy bibliofilami. Niemniej ich aktywność publicystyczna i wystawiennicza nie zanikła całkowicie. Nasz komiliton Aleksander Kotlewski opublikował na łamach toruńskich „Nowości” z 19 lutego 2020 r. artykuł o niezwykle zasłużonej  nie tylko dla toruńskiej kultury Oficynie Drukarskiej. Szczególnie podkreślił w nim rolę Zygfryda Gardzielewskiego, który był założycielem Oficyny, jej kierownikiem i twórcą najpiękniejszych publikacji. Zygfryd Gardzielewski był członkiem honorowym naszego towarzystwa oraz Kawalerem Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem.
  • Dla tych z Państwa, którzy nie mieli dotąd okazji by zapoznać się z artykułem Aleksandra Kotlewskiego podajemy link do artykułu w „Nowościach”.
  • Z kolei Wojciech Jakubowski (także członek honorowy naszego towarzystwa i Kawaler Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem) zdążył, tuż przed ogłoszeniem pandemii, otworzyć w Płocku wystawę swoich ekslibrisów. W pięknej scenerii Muzeum Żydów Mazowieckich zaprezentowana została część kolekcji ekslibrisów Wojciecha Jakubowskiego. Gromadzone one są od wielu już lat przez Muzeum Mazowieckie. Lokalne media zamieściły z tej okazji liczne relacje oraz teksty omawiające historię, rolę i współczesne dzieje księgoznaków. Poniżej kilka ilustracji związanych z tym wydarzeniem:

 

  • W marcu otrzymaliśmy piękne zaproszenie z Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki na wieczór poświęcony fotograficznej i typograficznej twórczości Janiny i Zygfryda Gardzielewskich. W tym przypadku koronawirus okazał się bezlitosny i zaplanowane na 18 marca spotkanie zostało odwołane. Wierzymy, że nasi przyjaciele z Łodzi znajdą w kalendarzu inny, bezpieczny już termin na omówienie dokonań bibliofilskiego małżeństwa z Torunia.

 

Opracowała Elżbieta Wykrzykowska

 

450. rocznica pierwszego druku toruńskiego

 


 

30 listopada (sobota) 2019 r. w Książnicy Kopernikańskiej w godz. 11.00–14.00 odbędzie się festyn drukarski dla uczczenia 450. rocznicy pierwszego druku toruńskiego z 1569 r. W trakcie pikniku zajęcia edukacyjne i wykłady. Uczestnicy otrzymają pamiątkowy folder o drukarstwie w Toruniu.

Program pikniku

1. Zajęcia edukacyjne:

  • 11.00: Od skryptora do introligatora. Prezentujemy bogato zdobione wydawnictwa faksymilowe średniowiecznych rękopisów oraz starych druków. Zapoznajemy z najdawniejszą historią książki.
  • 12.00: Wynalazek Gutenberga i pierwsze książki drukowane. Prezentujemy faksymile Biblii Gutenberga, omawiamy metodę drukowania z wykorzystaniem ruchomych czcionek.
  • 13.00: O toruńskich drukach słów kilka. Omawiamy sztukę drukarską w Toruniu – jakie czynniki wpłynęły na jej rozwój, jakie książki drukowano, kto zlecał druk książek, z którego roku pochodzi najstarszy druk. Prezentujemy wydania faksymilowe druków toruńskich.

2. Wykłady:

  • 11.30: prof. Iwona Imańska, Erazm Gliczner a początki sztuki drukarskiej w Toruniu. Pierwszy druk toruński z 1569.
  • 12.30: dr Katarzyna Tomkowiak, Rodzina Buszczyńskich - zasłużeni toruńscy drukarze.
  • 13.30: dr Dariusz Subocz, Drukarstwo w walce o niepodległość. Opowieść o solidarnościowej toruńskiej drukarni i drukach w niej tłoczonych.

3. 11.00–14.00: warsztaty interaktywne przy maszynie drukarskiej z wykorzystaniem eksponatów z Muzeum Grębocinie w historycznych pomieszczeniach, w których działała Oficyna Książnicy Miejskiej Zygfryda Gardzielewskiego, m.in. możliwość wydrukowania z matrycy podobizny J. Piłsudskiego i napisów charakterystycznych dla druków solidarnościowych.

4. 11.00–14.00: Koło Fortuny i inne zabawy z nagrodami dla najmłodszych i nie tylko.

 

Organizatorzy: Towarzystwo Miłośników Torunia, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, Książnica Kopernikańska w Toruniu.

Rodzinny Piknik Drukarski dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

 

Więcej

 

Zebranie Towarzystwa Bibliofilów w listopadzie 2019 r.

 


Zarząd Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu

serdecznie zaprasza na prelekcję

dr Katarzyny Tomkowiak

Biblioteki w Toruniu i Podgórzu w latach 1920–1939 (Toruń 2019)
– tym razem w gronie bibliofilskim

26 listopada (wtorek) godz. 17.00 w sali 300

Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, ul. Gagarina 13.

 

 

Biblioteki w Toruniu

Promocja książki Katarzyny Tomkowiak


odbędzie się 13 maja 2019 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej o godz. 13.15 w trakcie VII Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej oraz w ramach Tygodnia Bibliotek 2019.

Zainteresowanych zapraszamy także 16 maja 2019 r. w czasie walnego zebrania ToMiTo w Książnicy Kopernikańskiej o godz. 17.00.

Biblioteki w Toruniu i Podgórzu w latach 1920-1939, Toruń 2019

To opowieść o bibliotekach i bibliotekarzach w naszym mieście, od czasów kiedy Toruń powrócił do Macierzy, aż po wybuch II wojny światowej. Najwięcej miejsca zajmuje opis największej i najzasobniejszej w druki i rękopisy regionalne, w tym toruniana, biblioteki - powstałej w 1923 roku Książnicy Miejskiej im. Kopernika w Toruniu (obecna nazwa to Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu). Jej zbiory ocalały i do dziś służą badaczom i pasjonatom miasta i Pomorza. Ale wiele opisanych bibliotek i księgozbiorów już nie istnieje, okupant niemiecki, działając w duchu narodowego socjalizmu niszczył, często palił publicznie polskie książki. Tym cenniejsza ta dokumentacja o bibliotekach jakie wówczas działały. Scharakteryzowano biblioteki o charakterze oświatowym, w tym największą z nich należącą do Towarzystwa Czytelni Ludowych, która mieściła się w gmachu TNT i ówczesnej Książnicy przy ul. Wysokiej (aktualnie budynek TNT), biblioteki wojskowe i policyjne (m.in. księgozbiory należące do DOK VIII, Szkoły Podchorążych Artylerii, czy Oficerskiej Szkoły Morskiej, po niewielkie zbiory jednostek wojsk balonowych w mieście), więzienne i harcerskie, pedagogiczne, szkolne i uczniowskie, zapomniane już obecnie wypożyczalnie-księgarnie, księgozbiory prywatne (także bibliofilskie, w tym bibliotekę Zygmunta Mocarskiego - dyrektora Książnicy Miejskiej w Toruniu, ale i prezesa Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela), biblioteki kościelne i organizacji religijnych (rzymskokatolickie, w tym cenne librarium oo. Redemptorystów, ale i ewangelickie i prawosławne), także biblioteki mniejszości narodowych (m.in. te należące do społeczności żydowskiej naszego miasta), kończąc na księgozbiorach świetlicowych (w tym i opis Klubu Dziecięcego, a faktycznie pierwszej biblioteki dla najmłodszych w mieście, która powstała w dzielnicy Mokre) i tych, które były własnością rożnych organizacji m.in. Instytutu Bałtyckiego, czy zapomnianych Towarzystw Polsko-Francuskich, Polsko-Angielskich, Polsko-Czeskosłowackich, czy Polsko-Belgijskich. Na szczególną uwagę zasługuje opis bibliotek działających w Podgórzu, który do 1938 r. był odrębnym miastem, i największej z nich Biblioteki Bractwa Niepokalanego Poczęcia NMP Królowej Polski, prowadzonej i sponsorowanej przez Leona Szymańskiego – bibliotekarza, mariologa, a z zawodu ogrodnika. Ostatni rozdział dotyczy mało znanej historii powstania pierwszej zawodowej organizacji bibliotekarzy w mieście i regionie - Koła Poznańsko-Pomorskiego Związku Bibliotekarzy Polskich (1928–1939).

 

 


 
Więcej artykułów…