Wielkanoc

 


 

Szanowni Komilitoni,
Drodzy Przyjaciele,
Miłośnicy Książek


Składamy Wam serdeczne życzenia
z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Niech radosne Alleluja
napełnia Was nadzieją na zwycięstwo
prawdy nad kłamstwem,
dobra nad złem,
życia nad śmiercią.


W imieniu Zarządu
Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela
w Toruniu


Zofia Huppenthal
wiceprezes

Toruń, marzec 2024


Georgij [non post 1724]
Symultaniczne przedstawienie dwóch scen, trzy Marie u grobu
i Noli me tangere


Gdy nad grobem stały,
Rzekł im Anioł biały:
Nie bójcie się dziewice,
Ujrzycie Boże lice, Alleluja.

Śpiewnik kościelny. red Michał Marcin Mioduszewski, Kraków 1838

 


 

Ad multos annos!

 

 


 

30 stycznia 2024 roku setne urodziny obchodziła nasza komilitonka dr Karola Ciesielska.

Urodziła się w Rożnie koło Aleksandrowa Kujawskiego, ale jeszcze przed II wojną światową zamieszkała wraz z rodziną w Toruniu.

W roku 1952 ukończyła historię na UMK, a w roku 1970 obroniła pracę doktorską. Całe życie zawodowe związała z toruńskim archiwum państwowym. Pracowała także na Wydziale Historycznym UMK. Jej zainteresowania historyczne obejmowały przede wszystkim Toruń i najbliższy region. Opublikowała wiele monografii i artykułów o historii Torunia (w tym Podgórza, który w badaniach historycznych był niedoceniany). Wiele starań poświęciła na ustalenie listy ofiar wybuchu w dniu 24 stycznia 1945 r. na Podgórzu.

Przez wiele lat pełniła funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Torunia.

Dopóki zdrowie i siły na to pozwalały, aktywnie uczestniczyła w zebraniach Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela.

Z okazji urodzin życzymy Jubilatce dużo zdrowia.

Elżbieta Wyrzykowska

 

110. rocznica urodzin Zygfryda Gardzielewskiego


21 stycznia 2024 minęła 110. rocznica urodzin Zygfryda Gardzielewskiego. Był on wybitnym artystą książki – typografem, który całe swoje życie związał z Toruniem. Od 1945 roku był członkiem naszego Towarzystwa. W roku 1983 Lubelskie Towarzystwo Miłośników Książki w uznaniu jego wybitnej w skali kraju działalności bibliofilskiej nadało mu Order Białego Kruka ze Słonecznikiem (Signum Albi Corvi cum Heliantho). Honorowe członkostwo macierzystego towarzystwa nadaliśmy mu w roku 1990.

 

Największym i niezapomnianym dziełem Zygfryda Gardzielewskiego jest Antykwa Toruńska, którą zaprojektował w roku 1956, a pierwszy druk został złożony ręcznie w roku 1958. Czcionka została odlana po raz pierwszy w roku 1960 w Odlewni Czcionek Grafmasz w Warszawie, a obecnie dostępna jest także w postaci fontu komputerowego.

Sławę wśród miłośników książek przyniosły Zygfrydowi Gardzielewskiemu opracowane graficznie przez niego książki i katalogi. Ich lista zawiera niemal 700 pozycji. Stworzył kilkadziesiąt plakatów i niezliczoną liczbę druków okolicznościowych.

O wiele mniej znane są ekslibrisy wykonane przez Zygfryda Gardzielewskiego. Dlatego dobrze się stało, że nasz komiliton Aleksander Kotlewski podjął się trudu ich zebrania i opracowania. Pod koniec 2023 roku ukazała się nakładem autora, ale pod auspicjami Towarzystwa Bibliofilów im. Joachima Lelewela w Toruniu publikacja: „O ekslibrisach Zygfryda Gardzielewskiego”. Aleksandrowi Kotlewskiemu udało się dotrzeć do 16 ekslibrisów. 13 z nich zostało wykonanych dla osób fizycznych (w tym dla członków rodziny Zygfryda Gardzielewskiego), a 3 dla instytucji (Książnica Miejska w Toruniu, Dom Książki w Bydgoszczy, Towarzystwo Naukowe w Toruniu). Autor prezentuje reprodukcje ekslibrisów i przybliża sylwetki wszystkich tych osób, dla których zostały one stworzone.

Prawdopodobnie Zygfryd Gardzielewski wykonał około 25 ekslibrisów. Miejmy nadzieję, że ta najnowsza publikacja (A. Kotlewski pisze, że jest to zarazem jego ostatni druk i że jego przygoda z drukarstwem artystycznym jest zakończona) popularyzująca piękne ekslibrisy będzie szansą na odnalezienie tych, do których Aleksandrowi Kotlewskiemu nie udało dotrzeć.

 

Elżbieta Wyrzykowska

 


 

100-lecie Książnicy Kopernikańskiej

 


 

4 grudnia Zofia Huppenthal-wiceprezes naszego Towarzystwa uczestniczyła w uroczystych obchodach 100-lecia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Jubilaci otrzymali od nas list gratulacyjny, a wiceprezes wpisała się w naszym imieniu do księgi jubileuszowej.

W podziękowaniu za długie lata współpracy otrzymaliśmy piękny medal upamiętniający stulecie Książnicy Kopernikańskiej. Medal jest wyjątkowy w swej formie: metalowy krążek z motywami kopernikańskimi chroniony jest w równie pięknym drewnianym etui z rocznicowym logotypem Książnicy.

Bibliotece-Jubilatce dziękujemy za zaproszenie na uroczystości i pamiątkowy medal. Jeszcze raz życzymy wielu sukcesów oraz pomyślnej realizacji ambitnych planów i zamierzeń.

 
Więcej artykułów…