O książce Bydgoszcz. Historia w 100 przedmiotach
Dział Informacyjno-Bibliograficzny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej-Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zaprasza Państwa do wysłuchania szesnastego odcinka naszego podcastu „Biblioteka Kujaw i Pomorza”. Podcast poświęcony jest najciekawszym książkom dotyczącym regionu kujawsko-pomorskiego. Dziś polecamy Państwu książkę Bydgoszcz. Historia w 100 przedmiotach. W 2023 roku publikacja zdobyła nagrodę specjalną Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w konkursie na Najlepszą Książkę o Tematyce Regionalnej. Autorem książki jest Krzysztof Drozdowski, historyk, prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego, członek Stowarzyszenia Historyków Wojskowości oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Interesuje się historią wojskowości, polityką wielkich mocarstw XX wieku, historią Bydgoszczy, Kujaw i Pomorza, a także... seryjnymi mordercami. Opublikował 30 książek i ponad 300 artykułów. Bydgoszcz. Historia w 100 przedmiotach jest to publikacja popularnonaukowa, ale oparta na bogatym materiale źródłowym oraz na nowych odkryciach i ustaleniach dokonanych przez autora. Jest przy tym bardzo dobrze napisana i wciągająca. To prawdziwa skarbnica ciekawostek o Bydgoszczy. W książce czytelnik znajdzie 100 opowieści związanych z Bydgoszczą. Każda z historii opowiedziana jest przez pryzmat jakiegoś przedmiotu. Każdy ze stu rozdziałów tworzy samodzielną opowieść. Każdy może odnaleźć fragment, który go zainteresuje i zaciekawi. Książka zawiera mnóstwo materiałów ilustracyjnych, starych zdjęć, portretów, wycinków prasowych, planów, map, dokumentów. Poprawiony (wtorek, 11 lutego 2025 08:58)
|
O książce Kościół s. Jakuba w Toruniu. Historia w ziemi zapisana
Dział Informacyjno-Bibliograficzny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej-Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zaprasza Państwa do wysłuchania piętnastego odcinka naszego podcastu „Biblioteka Kujaw i Pomorza”. Podcast poświęcony jest najciekawszym książkom dotyczącym regionu kujawsko-pomorskiego. Dziś polecamy Państwu książkę Kościół św. Jakuba w Toruniu. Historia w ziemi zapisana. Książka zdobyła Grand Prix w Konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej wydanej w 2022 roku. Autorką książki jest Krystyna Sulkowska-Tuszyńska, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, archeolog i dydaktyk w Instytucie Archeologii UMK. W 2008 roku utworzyła tzw. Jakubową Ekspedycję w celu zbadania kościoła św. Jakuba w Toruniu. W ekspedycji wzięli udział studenci archeologii oraz najlepsi specjaliści z różnych dyscyplin naukowych. Efekty badań, zakończonych w 2020 roku, ukazuje polecana dziś książka. Jest to publikacja naukowa. Książka przynosi bardzo dużo nowej wiedzy na temat prezbiterium kościoła św. Jakuba oraz otaczającego świątynię cmentarza. Autorka przedstawia dzieje toruńskiego kościoła w długim czasie od XIII do XIX wieku. Publikacja łączy informacje z zakresu historii, archeologii i architektury. Przyswajaniu treści pomagają liczne kolorowe plany, rysunki, fotografie i ilustracje. Poprawiony (wtorek, 11 lutego 2025 08:58)
O książce Zwyczaje towarzyskie mieszkańców Bydgoszczy w II Rzeczypospolitej
Dział Informacyjno-Bibliograficzny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej-Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zaprasza Państwa do wysłuchania czternastego odcinka naszego podcastu „Biblioteka Kujaw i Pomorza”. Podcast poświęcony jest najciekawszym książkom dotyczącym regionu kujawsko-pomorskiego. Dziś polecamy Państwu książkę Zwyczaje towarzyskie polskich mieszkańców Bydgoszczy w II Rzeczypospolitej. Autorką książki jest Ewa Rynka – regionalistka, miłośniczka historii Bydgoszczy, szczególnie okresu międzywojennego, absolwentka regionalistyki europejskiej oraz zarządzania dziedzictwem kulturowym i ochrony zabytków. Jest to publikacja naukowa. Stanowi efekt wieloletnich badań regionalnych. Badania w głównej mierze oparto na lokalnej prasie międzywojennej: „Dzienniku Bydgoskim”, „Dniu Bydgoskim”, „Gazecie Bydgoskiej”, „Kurierze Bydgoskim”. W okresie międzywojennym ludzie bardzo chętnie wychodzili z domów i uczestniczyli w rozrywce masowej. Bydgoszczanie wychodzili z domów, aby się spotkać i porozmawiać. Wieczór spędzony w domu uważany był za stracony. Mieszkańcy lubili wspólnie się bawić i wypoczywać. Bydgoszczanie byli towarzyscy i otwarci na zawieranie nowych znajomości. Autorka książki, Ewa Rynka, zebrała olbrzymią ilość materiału opisującego życie kulturalne bydgoszczan. Świat rozrywek i zabaw został przez nią przybliżony w pełnej panoramie. Książka zawiera mnóstwo barwnych szczegółów. Mają one charakter anegdot i ciekawostek. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie. Bogactwo obyczajów i codziennego życia towarzyskiego ujmuje nas swoim urokiem i atrakcjami. Wartość narracji podnoszą liczne ilustracje, fotografie, reklamy, jakimi okraszone są strony książki. Na zdjęciach widzimy radosnych i bawiących się bydgoszczan, pełnych spontaniczności, autentyczności i bezpretensjonalności. Odkrywamy, że w latach międzywojennych ludzie żyli razem, a nie obok siebie. Poprawiony (wtorek, 11 lutego 2025 08:58)
|
O książce Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś
Dział Informacyjno-Bibliograficzny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej-Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zaprasza Państwa do wysłuchania trzynastego odcinka naszego podcastu „Biblioteka Kujaw i Pomorza”. Podcast poświęcony jest najciekawszym książkom dotyczącym regionu kujawsko-pomorskiego. Dziś polecamy Państwu książkę Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś. Przemysł bydgoski jako produkt kulturalny i turystyczny. Po raz pierwszy autorzy publikacji spojrzeli na przeszłość Bydgoszcz z perspektywy rozważań nad rozwojem przemysłowym miasta oraz z perspektywy możliwości promowania bydgoskiej kultury przemysłowej i sztuki inżynieryjnej. Zbiór studiów jest pokłosiem konferencji popularnonaukowej zatytułowanej „Znaki – Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś. Przemysł Bydgoszczy jako produkt kulturalny i turystyczny”. Konferencja odbyła się w 2018 roku w Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Stanowiła element obchodów Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. Jest to bardzo interesująca lektura za sprawą połączenia dwunastu różnych studiów, które poświęcone są kulturowemu dziedzictwu przemysłowej Bydgoszczy. Okazuje się, że tereny pofabryczne świetnie nadają się do promocji miasta i mogą stanowić cenną atrakcję turystyczną. Dzięki autorom szkiców patrzymy na przemysł bydgoski nie przez pryzmat wskaźników ekonomicznych i gospodarczych. Architektoniczne zabytki pozostałe po licznych fabrykach stały się obecnie ważną częścią historycznej pamięci miasta i kulturowej tożsamości mieszkańców. Przemysłowa przeszłość Bydgoszczy jest niezwykłą wartością wyróżniającą miasto na tle innych wielkich ośrodków miejskich w Polsce, pozwala promować gród nad Brdą i budować jego nową turystyczną markę. Poprawiony (wtorek, 11 lutego 2025 08:58)
O książce Klemens Carnot Krajewski i jego Toruń
Dział Informacyjno-Bibliograficzny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej-Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zaprasza Państwa do wysłuchania dwunastego odcinka naszego podcastu „Biblioteka Kujaw i Pomorza”. Podcast poświęcony jest najciekawszym książkom dotyczącym regionu kujawsko-pomorskiego. Dziś polecamy Państwu książkę Klemens Carnot Krajewski i jego Toruń. Etnograf, historyk architektury i muzyk autorstwa Lidii Smentek. Książka została wydana w 2021 roku przez Polskie Wydawnictwa Reklamowe w Toruniu. Wydanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Lidia Smentek przypomniała bardzo ważną postać dla naszego regionu. Klemens Carnot Krajewski, żyjący w latach 1915-1975, był osobą obdarzoną wieloma talentami i pasjami. Z zawodu był historykiem architektury i etnografem, z zamiłowania muzykiem, kompozytorem i muzykologiem, z powołania pedagogiem, z wykształcenia zabytkoznawcą i konserwatorem, z wyboru został torunianinem. Jako kompozytor skomponował blisko 50 utworów, wśród nich Pieśń o Toruniu. Jako architekt napisał Małą encyklopedię architektury i wnętrz. Jako etnograf napisał rozprawę doktorską Tradycyjne budownictwo chałup ziemi chełmińskiej: studia etnograficzne. Jako miłośnik Torunia wiele lat publikował na łamach lokalnych gazet artykuły popularyzujące dzieje i zabytki Torunia. Jako pedagog znaczną część swego życia poświęcił pracy z młodzieżą szkolną. Biografię Klemensa Krajewskiego uzupełniają oryginalne materiały fotograficzne i ikonograficzne. Poprawiony (wtorek, 11 lutego 2025 08:57)
|
|