Biblioteka Kujaw i Pomorza

Odcinek 18 - Grzegorz Barecki

 


O książce „Moje serce wyrywa się nad Wisłę… Maria Danilewicz Zielińska we wspomnieniach i listach”


 

Dział Informacyjno-Bibliograficzny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zaprasza Państwa do wysłuchania 18 odcinka naszego podcastu „Biblioteka Kujaw i Pomorza”. Podcast poświęcony jest najciekawszym książkom dotyczącym regionu kujawsko-pomorskiego. Dziś polecamy Państwu książkę „Moje serce wyrywa się nad Wisłę… Maria Danilewicz Zielińska we wspomnieniach i listach”. Maria Danilewicz Zielińska pochodziła z Aleksandrowa Kujawskiego, a młodość spędziła we Włocławku. Była bibliotekarką, pisarką, badaczką i krytyczką literatury. We wrześniu 1939 r. została ewakuowana z Polski. Tak zaczęła się jej wieloletnia tułaczka po Europie. Nigdy już do Polski nie wróciła. W latach 1942-1973 była dyrektorem Biblioteki Polskiej w Londynie. Współpracowała również z Radiem Wolna Europa. Po przejściu na emeryturę przeniosła się do Portugali. Książka „Moje serce wyrywa się nad Wisłę… Maria Danilewicz Zielińska we wspomnieniach i listach” jest hołdem złożonym przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku wybitej włocławiance. Dzięki nim pamięć o Marii Danilewicz Zielińskiej przywracana jest społeczności Kujaw i historii polskiej literatury. Przed 1989 r. twórczość pisarki była w kraju całkowicie zakazana. Bohaterkę poznajemy z dwóch perspektyw - z relacji rodzinnych i jej własnej korespondencji. Dzięki wspomnieniom Hanny Frątczak, bratanicy pisarki i najbliższego członka rodziny odkrywamy Marię Danilewicz Zielińską, jaką była naprawdę. Bogata korespondencja emigracyjnej pisarki z poetką Krystyną Sarnowską, z którą łączyła ją szczególna więź, odkrywa myśli, pragnienia i tęsknotę za Polską Marii Danilewicz Zielińskiej. Dowiadujemy się jaka była na co dzień, jaka była jej osobowość i temperament. Na koniec należy podkreślić niezwykle wysoki poziom edytorski książki i jej przepiękną szatę graficzną.

 

Odcinek 17 - Grzegorz Barecki

 


 

O książce "W Kujawsko-Pomorskiem z Oskarem Kolbergiem pod rękę"

 


 

Dział Informacyjno-Bibliograficzny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zaprasza Państwa do wysłuchania 17 odcinka naszego podcastu „Biblioteka Kujaw i Pomorza". Podcast poświęcony jest najciekawszym książkom dotyczącym regionu kujawsko-pomorskiego. Dziś polecamy Państwu książkę "W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę". Publikacja zdobyła nagrodę specjalną Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w konkursie na Najlepszą Książkę o Tematyce Regionalnej w kategorii Kultura. Autorką książki jest Krystyna Lewicka-Ritter, publicystka, reportażystka, dziennikarka prasowa i telewizyjna, organizatorka Jarmarku Kujawsko-Pomorskiego w Myślęcinku, na którym popularyzuje folklor, dziedzictwo kulturowe i kulinarne regionu kujawsko-pomorskiego. Jest laureatką licznych nagród za swoją działalność dziennikarsko-folklorystyczną. Książka "W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę" jest zwieńczeniem cyklu reportaży, który Krystyna Lewicka-Ritter realizowała w 2021. Jest to książka pełna wielkiej miłości do małych ojczyzn i tradycji krain historycznych i regionów etnograficznych województwa kujawsko-pomorskiego. Prezentowane w książce reportaże są efektem podróży dziennikarskich autorki, która przed swoimi rozmówcami stawała ona w pełnym kujawskim stroju ludowym, od czepca po trzewiki. Publikacja jest niejako połączeniem reportażu i przewodnika etnograficznego po województwie kujawsko-pomorskim. Reportaże powstały w wyniku spotkań i rozmów z muzealnikami, etnografami, pasjonatami kultury ludowej i ludowymi twórcami.

Poprawiony (piątek, 13 czerwca 2025 12:27)

 

Odcinek 16 - Grzegorz Barecki

 


O książce Bydgoszcz. Historia w 100 przedmiotach


Dział Informacyjno-Bibliograficzny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej-Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zaprasza Państwa do wysłuchania szesnastego odcinka naszego podcastu „Biblioteka Kujaw i Pomorza”. Podcast poświęcony jest najciekawszym książkom dotyczącym regionu kujawsko-pomorskiego. Dziś polecamy Państwu książkę Bydgoszcz. Historia w 100 przedmiotach. W 2023 roku publikacja  zdobyła nagrodę specjalną Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w konkursie na Najlepszą Książkę o Tematyce Regionalnej. Autorem książki jest Krzysztof Drozdowski, historyk, prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego, członek Stowarzyszenia Historyków Wojskowości oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Interesuje się historią wojskowości, polityką wielkich mocarstw XX wieku, historią Bydgoszczy, Kujaw i Pomorza, a także... seryjnymi mordercami. Opublikował 30 książek i ponad 300 artykułów. Bydgoszcz. Historia w 100 przedmiotach jest to publikacja popularnonaukowa, ale oparta na bogatym materiale źródłowym oraz na nowych odkryciach i ustaleniach dokonanych przez autora. Jest przy tym bardzo dobrze napisana i wciągająca. To prawdziwa skarbnica ciekawostek o Bydgoszczy. W książce czytelnik znajdzie 100 opowieści związanych z Bydgoszczą. Każda z historii opowiedziana jest przez pryzmat jakiegoś przedmiotu. Każdy ze stu rozdziałów tworzy samodzielną opowieść. Każdy może odnaleźć fragment, który go zainteresuje i zaciekawi. Książka zawiera mnóstwo materiałów ilustracyjnych, starych zdjęć, portretów, wycinków prasowych, planów, map, dokumentów.

Poprawiony (wtorek, 11 lutego 2025 08:58)

 

Odcinek 15 - Grzegorz Barecki

 


O książce Kościół s. Jakuba w Toruniu. Historia w ziemi zapisana


Dział Informacyjno-Bibliograficzny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej-Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zaprasza Państwa do wysłuchania piętnastego odcinka naszego podcastu „Biblioteka Kujaw i Pomorza”. Podcast poświęcony jest najciekawszym książkom dotyczącym regionu kujawsko-pomorskiego. Dziś polecamy Państwu książkę Kościół św. Jakuba w Toruniu. Historia w ziemi zapisana. Książka zdobyła Grand Prix w Konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej wydanej w 2022 roku. Autorką książki jest Krystyna Sulkowska-Tuszyńska, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, archeolog i dydaktyk w Instytucie Archeologii UMK. W 2008 roku utworzyła tzw. Jakubową Ekspedycję w celu zbadania kościoła św. Jakuba w Toruniu. W ekspedycji wzięli udział studenci archeologii oraz najlepsi specjaliści z różnych dyscyplin naukowych.  Efekty badań, zakończonych w 2020 roku, ukazuje polecana dziś książka. Jest to publikacja naukowa. Książka przynosi bardzo dużo nowej wiedzy na temat prezbiterium kościoła św. Jakuba oraz otaczającego świątynię cmentarza. Autorka przedstawia dzieje toruńskiego kościoła w długim czasie od XIII do XIX wieku. Publikacja łączy informacje z zakresu historii, archeologii i architektury. Przyswajaniu treści pomagają liczne kolorowe plany, rysunki, fotografie i ilustracje.

Poprawiony (wtorek, 11 lutego 2025 08:58)

 

Odcinek 14 - Grzegorz Barecki

 


O książce Zwyczaje towarzyskie mieszkańców Bydgoszczy w II Rzeczypospolitej


Dział Informacyjno-Bibliograficzny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej-Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zaprasza Państwa do wysłuchania czternastego odcinka naszego podcastu „Biblioteka Kujaw i Pomorza”. Podcast poświęcony jest najciekawszym książkom dotyczącym regionu kujawsko-pomorskiego. Dziś polecamy Państwu książkę Zwyczaje towarzyskie polskich mieszkańców Bydgoszczy w II Rzeczypospolitej. Autorką książki jest Ewa Rynka – regionalistka, miłośniczka historii Bydgoszczy, szczególnie okresu międzywojennego, absolwentka regionalistyki europejskiej oraz zarządzania dziedzictwem kulturowym i ochrony zabytków. Jest to publikacja naukowa. Stanowi efekt wieloletnich badań regionalnych. Badania w głównej mierze oparto na lokalnej prasie międzywojennej: „Dzienniku Bydgoskim”, „Dniu Bydgoskim”, „Gazecie Bydgoskiej”, „Kurierze Bydgoskim”. W okresie międzywojennym ludzie bardzo chętnie wychodzili z domów i uczestniczyli w rozrywce masowej. Bydgoszczanie wychodzili z domów, aby się spotkać i porozmawiać. Wieczór spędzony w domu uważany był za stracony. Mieszkańcy lubili wspólnie się bawić i wypoczywać. Bydgoszczanie byli towarzyscy i otwarci na zawieranie nowych znajomości. Autorka książki, Ewa Rynka, zebrała olbrzymią ilość materiału opisującego życie kulturalne bydgoszczan. Świat rozrywek i zabaw został przez nią przybliżony w pełnej panoramie. Książka zawiera mnóstwo barwnych szczegółów. Mają one charakter anegdot i ciekawostek. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie. Bogactwo obyczajów i codziennego życia towarzyskiego ujmuje nas swoim urokiem i atrakcjami. Wartość narracji podnoszą liczne ilustracje, fotografie, reklamy, jakimi okraszone są strony książki. Na zdjęciach widzimy radosnych i bawiących się bydgoszczan, pełnych spontaniczności, autentyczności i bezpretensjonalności. Odkrywamy, że w latach międzywojennych ludzie żyli razem, a nie obok siebie.

Poprawiony (wtorek, 11 lutego 2025 08:58)

 
Więcej artykułów…