Jacob Heinrich Zernecke - sesja popularnonaukowa


Towarzystwo Miłośników Torunia i Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza na sesję popularnonaukową poświęconą wyjątkowej postaci!
Jacob Heinrich Zernecke (1672-1741) to barokowy toruński historyk, autor obszernej "Kroniki toruńskiej" oraz dzieł poświęconych zarazom i oblężeniom nawiedzającym Toruń w dawnych wiekach. Jako burmistrz Torunia został w 1724 roku skazany na śmierć za rzekome dopuszczenie do słynnego tumultu toruńskiego. Jego egzekucja została jednak wstrzymana w ostatniej chwili dzięki wielkiej popularności, jaką cieszył się wśród mieszkańców rodzinnego miasta. Podobno, gdy pisał swe książki, ulicę przed jego domem wyściełano słomą, tak by stukot kół przejeżdżających wozów nie przeszkadzał mu w pracy...
Więcej o życiu i dokonaniach Zerneckego można dowiedzieć się we wtorek 27 września podczas sesji, która odbędzie się w Książnicy Kopernikańskiej w godzinach 15.00-19.00.
W programie referaty z prezentacjami:
• Krzysztof Mikulski - Rodzina i środowisko społeczne Jacoba Heinricha Zerneckego
• Jerzy Dygdała - Kariera urzędnicza Zerneckego i jego udział w "sprawie toruńskiej" 1724 r.
• Bartosz Awianowicz - Uczony burmistrz i jego dzieła
• Katarzyna Pękacka-Falkowska - Jacob Heinrich Zernecke i jego dżumy
• Helena Dzienis - Spuścizna Jacoba Heinricha Zerneckego w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN
• Bartłomiej Łyczak - Dzieła sztuki związane z Jacobem Heinrichem Zerneckem i jego rodziną
• Michał Targowski - Legenda i pamięć o toruńskim burmistrzu
Sesji towarzyszyć będzie jednodniowa ekspozycja najcenniejszych starodruków związanych z Zerneckem. Będzie też okazja do kupienia najnowszej publikacji poświęconej wybitnemu burmistrzowi, przygotowanej przez ToMiTo.
Organizatorami sesji są Towarzystwo Miłośników Torunia i Książnica Kopernikańska. Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.
Wstęp wolny.
Materiał nadesłany przez Organizatorów