O Oficynie Dukarskiej Książnicy Miejskiej w Toruniu na portalu wydawca.com.pl

 


 

Nasz niestrudzony komiliton Aleksander Kotlewski opublikował 25 sierpnia br. na łamach portalu rynku wydawniczego wydawca.com.pl artykuł pt. Kuźnia pięknych druków – Oficyna Drukarska Książnicy Miejskiej w Toruniu.

Autor opisał historię działającej w latach 1973-1998 Oficyny, która słynęła z wyjątkowo estetycznych druków i była wysoko ceniona w świecie przez ludzi kochających piękne druki. Aleksander Kotlewski przypomniał nie tylko ludzi, którzy Oficynę wymyślili i stworzyli (Zygfryd Gardzielewski, Alojzy Tujakowski), ale także tych, którzy ją swoją pracą tworzyli (m.in. nieliczna grupa wybitnych fachowców: drukarzy i introligatorów).  Opisał też park maszynowy Oficyny oraz wymienił niektóre z instytucji, które korzystały z jej usług. Liczne zaproszenia, katalogi wystaw i plakaty tłoczone w Oficynie przez lata podnosiły prestiż  wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Książnicę Miejską.

Najwięcej uwagi autor poświęcił jednak publikacjom, które wyszły spod prasy Oficyny. Przypomniał niektóre tytuły oraz autorów tekstów i grafik, które w połączeniu z pięknym drukiem i  wyjątkowo starannie dobranym papierem tworzyły spójną i elegancką całość. Aleksander Kotlewski bogato zilustrował swój tekst zdjęciami, dzięki którym można zobaczyć niektóre z wymienionych w artykule publikacji.

Pełen tekst artykułu: Kuźnia pięknych druków – Oficyna Drukarska Książnicy Miejskiej w Toruniu – Wydawca

Autor tekstu: Elżbieta Wykrzykowska